Finantare din fonduri structurale

Finantare din fonduri structurale

Mesajde marian » Lun Sep 21, 2009 11:31 am

Buna ziua!

Sunt interesat de obtinerea de finantare in vederea construirii unor cabane turistice intr-o localitate din judetul Covasna. Detin acolo un teren de aprox. 1500mp si as dori sa stiu daca pot beneficia de finantare din fonduri structurale ca persoana fizica si care ar fi programul in care ma incadrez.

Va multumesc!
marian

Re: Finantare din fonduri structurale

Mesajde cristinad » Lun Sep 21, 2009 12:18 pm

Buna ziua!

Puteti beneficia de finantare prin PNDR (Programul National de Dezvoltare Rurala) in cadrul caruia va incadrati in Axa prioritara 3: Imbunatatirea calitatii vietii in zonele rurale si diversificarea economiei rurale - Masura 313: Incurajarea activitatilor turistice, iar noi va putem sprijini in acest sens, prin oferirea de consultanta gratuita privind realizarea planului de afaceri, programului de marketing necesare accesarii surselor de finantare.
In ceea ce priveste statutul de persoana fizica (neinregistrata ca agent economic), acestea pot beneficia de fonduri nerambursabile, dar trebuie sa isi ia angajamentul ca pana la data semnarii contractului de finantare sa se autorizeze cu un statut minim de persoana fizica autorizata si sa functioneze ca micro-intreprindere ( obs: atat sediul social cat si mediul de lucru trebuie sa fie amplasate in mediul rural).
Pentru informatii detaliate puteti accesa link-ul http://www.finantare.ro/program-1132-Masura-313-Incurajarea-activitatilor-turistice.html. Aici veti gasi, de asemenea, Ghidul solicitantului pe care va recomand sa-l cititi cu atentie.
Pentru orice alte informatii va stam la dispozitie.
cristinad

Mesajde mihaela » Mar Sep 22, 2009 8:46 am

Buna ziua!
As dori sa aflu si eu cum pot accesa fonduri europene pentru a construi o pensiune in zona Bran-Moieciu (Brasov).
mihaela

Mesajde raul » Mar Sep 22, 2009 8:52 am

La Masura 313 termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat. Ce e de facut in aceasta situatie?
raul

Mesajde cristinad » Mar Sep 22, 2009 8:56 am

Intr-adevar, insa am luat legatura cu cei de la APDRP Brasov (Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit) si ne-au spus ca aceasta linie se va redeschide pana la finele anului in curs. Drept urmare, daca sunteti hotarat, nu ar trebui sa stati prea mult pe ganduri si sa va apucati de treaba.
cristinad

Mesajde cristinad » Mar Sep 22, 2009 9:06 am

mihaela scrie:Buna ziua!
As dori sa aflu si eu cum pot accesa fonduri europene pentru a construi o pensiune in zona Bran-Moieciu (Brasov).

Buna ziua!
In cazul zonelor deja dezvoltate din punct de vedere turistic, cum este zona pe care o vizati dvs., sunt permise doar modernizarea si extinderea structurilor de primire turistice existente, nefiind eligibile proiectele care au in vedere investitii noi in structuri de primire turistice.
Ceea ce va recomand este sa va uitati peste Anexa 10 la Ghidul solicitantului pentru Masura 313, unde veti gasi lista comunelor cu potential turistic ridicat unde este permisa constructia de noi unitati de cazare.
http://www.apdrp.ro/content.aspx?item=1814&lang=ro
cristinad

Înapoi la Surse de Finantare