Internetul

Internetul

Mesajde cristinad » Mar Sep 22, 2009 9:45 am

Internetul este astazi mediul cu cea mai rapida dezvoltare. Detinatorul unei afaceri are posibilitatea de a ajunge mai repede in fata mai multor potentiali clienti prin intermediul acestui mediu decat pana acum.
La intrebarea "De ce sa trec online?" cateva raspunsuri posibile ar putea fi:
    1. Pentru a prezenta lista serviciilor pe care le furnizezi, cat mai detaliat posibil.
    2. Pentru a avea deschis 24 ore, 365 zile pe an!
    3. Pentru a furniza un serviciu clienti mult mai bun.
    4. Pentur a furniza un buletin de stiri care sa faca publice anunturile tale.
    5. Pentru a permite primirea de sugestii si pareri de la clienti.
    6. Pentru a vinde produse si servicii pe plan international.
    7. Pentru a testa produse si servicii pe piata.
    8. Pentru a te adresa unei anumite piete.
    9. Pentru a simplifica lucrul cu actualii clienti.
    10. Pentru a furniza o lista cu intrebari frecvente.
    11. Pentru a te mentine inaintea competitorilor.
    12. In cazul in care competitorii tai sunt deja online, pentru a nu ramane in urma.

Acestea sunt doar o parte din avantajele pe care internetul le ofera antreprenorilor. Cei care gasesc si alte potentiale raspunsuri la aceasta intrebare sunt invitati sa isi expuna parerile si sa ne impartaseasca din experienta lor legata de tot ceea ce tine de promovarea afacerilor prin intermediul internetului.
cristinad

Re: Internetul

Mesajde marian » Mie Sep 23, 2009 3:18 pm

Parerea mea este ca, printre altele, prezenta firmelor pe Internet a devenit astazi nu doar o puternica "arma" concurentiala, ci si o necesitate. Si cum altfel poti fi astazi extrem de cunoscut, daca nu prin intermediul Internetului? Cine nu este prezent pe Internet la ora actuala, nu exista!
Fie ca este vorba de afaceri mari, de anvergura, fie ca facem referire la afaceri de nisa, este foarte important pentru antreprenori sa isi faca simtita prezenta pe Internet chiar din primele pagini de cautare si sa vina cu prezentari si oferte atractive.
marian

Mesajde ioana » Joi Sep 24, 2009 1:08 pm

Ca sa fii astazi pe piata trebuie sa fii prezent pe internet, altfel poti sa consideri ca nu esti un intreprinzator care doreste ca afacerea lui sa prospere sau sa supravietuiasca vreme indelungata.
Este foarte important pentru firme sa aiba un website de promovare pe care sa-l actualizeze permanent cu oferte, informatii, venind astfel in intampinarea potentialilor clienti.
ioana

Mesajde radu_m » Lun Sep 28, 2009 2:53 pm

Eu sunt de parere ca reclama pe internet este cea mai buna varianta atunci cand bugetul pe care esti dispus sa il aloci pentru publicitate este mic.
radu_m

Mesajde chelemenloredana » Mar Noi 10, 2009 1:04 pm

consider ca internetul este una din cele mai utilizate metode de informare din zilele noastre. In momentul in care o firma isi alege internetul ca metoda de promovare, este un lucru foarte bun, deoarece este mult mai ieftin si mai practic decat metodele mai vechi. Majoritatea oamenilor folosesc internetul pentru a cauta orice tip de informatii si de cele mai multe ori raspunsurile la intrebarile lor sunt primite. Legatura care se stabileste intre o firma si clientii ei este mult mai puternica cu ajutorul internetului.
chelemenloredana

Înapoi la Promovarea Afacerii